Instytucje oraz kultura

 

 

Jednym z polskich ośrodków kultury w dalszym ciągu zachowanym w bardzo dobrym stanie jest teatr Chopina mieszczący się w tzw polskim trójkącie. Został on wybudowany w 1918 roku, wyróżniając się swoja neoklasyczną fasadą i wnętrzem inspirowanym czasami twórczości Chopina. Z pewnością jest to ośrodek, który przez lata pełnił bardzo ważną funkcję dla osób mieszkających w Chicago zapewniając niebanalną rozgrywkę.

 

Kolejnym elementem polskiej działalności w mieście jest Polskie Muzeum Ameryki. Mieszczące się kilka bloków na południe od Milwaukee muzeum zostało wybudowane krótko po pożarze, który spowodował śmierć ponad 600 osób. W obawach przed kolejną katastrofą ściany budynku zostały znacząco wzmocnione. Miejsce to w dalszym ciągu uznawane jest za “polski dom”. W muzeum znajduję się również jedna z większych kolekcji polskiej literatury w Stanach Zjednoczonych.

 

Oprócz sztuki związanej z niezwykłymi kościołami w Chicago znajdują się inne ośrodki polskości. Jednym z nich jest z pewnością dom Jerzego Kenara, uznanego rzeźbiarza z Polski mieszkającego w Chicago. Przykłady twórczości tego artysty można podziwiać między innymi na lotnisku międzynarodowym O’Hare czy też w bibliotece publicznej Harold Washington. Jest on również autorem projektu drzwi kościoła Św. Trójcy.

 

“Działalność Polaków” (http://www.chicagodetours.com/polonia-triangle/) w Chicago to duża część historii tego miasta, której warto poświecić większa uwagę.