Katolik w Chicago

 

Polonia amerykańska to pod względem liczby mieszkańców największe skupisko polaków na świecie. Do głównych miast zalicza się: Chicago, Denver, Detroit czy Los Angeles. Według szacunku kraj ten zamieszkuje 10 milionów osób pochodzenia polskiego, z czego 600 tysięcy używa języka polskiego na co dzień. Ze względu na tradycje oraz wierzenia Polacy mieszkający w Stanach Zjednoczonych są najczęściej mocno związani z kościołem katolickim oraz obrządkiem. Przez wszystkie lata obecności polskich imigrantów w Ameryce powstało wiele obiektów ściśle związanych z polskimi tradycjami, a również kultywujących tradycje.

 

Historia Polaków w Chicago sięga XIX wieku, kiedy też wielu rodaków przyczyniło się do rozwoju miasta. Od tamtego czasu coraz więcej polaków rozpoczęło emigrację. Już po zakończeniu pierwszej wojny światowej kolonia liczyła ok. 350 tysięcy osób. Co ciekawe było to więcej niż liczba rdzennych mieszkańców Warszawy w tym okresie. W Chicago można wyróżnić trzy główne dzielnice zamieszkałe przez naszych rodaków. Pierwszą z nich i z pewnością najliczniejszą jest Polish Village. W kolejnych latach w wyniku napływu latynowskich emigrantów nasza kolonia zaczęła przemieszczać się do innych dzielnic wzdłuż ulic Belmont Avenue, Irving Park Road, Milwaukee Avenue i Central Avenue. Obecnie według spisu ludności z roku 2000 najwięcej osób polskiego pochodzenia zamieszkuje dzielnice Portage Park. Obecnie jest to drugie po Warszawie miasto z największą liczbą Polaków. Natomiast język polski jest trzecim najczęściej używanym po angielskim oraz hiszpańskim. Historia Polaków w Stanach Zjednoczonych to bardzo obszerna część historii, każdy kto pragnie poznać szczegóły powinien odwołać się do wielu źródeł znajdujących się w internecie.

 

Ze względu na bardzo dużą liczbę imigrantów USA to bardzo zróżnicowany kraj pod względem wierzeń i praktyk religijnych. W wyniku napływu nowych mieszkańców o różnorodnym pochodzeniu kraj ten jest najbardziej zróżnicowanym obszarem pod względem religii. Nie zmienia to faktu, że dla amerykanów jest to bardzo istotna wartość w życiu codziennym.

 

Kościół katolicki w USA jest częścią powszechnego kościoła katolickiego, którego głównym organem jest Konferencja Episkopatu USA założona w 1966. Natomiast historia sięga Jest to dominująca religia w tym kraju, według danych z 2016 roku około 23% ludności stanowili katolicy. W przypadku innych wyznań dane przedstawiają się w następujący sposób: 48,9% osób to zdeklarowani protestanci, 1,8% mormoni, 2,1% judaiści, 0,8% muzułmanie oraz 18,2% ateiści. Ze względu na dużą falę imigracji obecnie msze święte często odprawiane są nie tylko w języku angielskim, a również po Włosku czy Polsku. Natomiast w samym stanie Illinois zadeklarowanych katolików jest około 30%. Obecnie w Stanach Zjednoczonych działa około 150 000 szkół katolickich, w których kształci się 2,7 miliona studentów.

 

Poprzez inne artykuły na tej stronie dowiesz się o tradycjach w Stanach Zjednoczonych dotyczących kościoła katolickiego oraz o miejscach wartych odwiedzenia z punktu widzenia osób wierzących. Na terenie archidiecezji Chicago znajduję się wiele polskojęzycznych parafii. W każdą niedziele odprawianych jest około 90 mszy w języku polskim. Ponadto wydawany jest również co miesiąc magazyn w języku polskim o nazwie Katolik.