Pierwsza historycznie ważna data dla Polaków przybyłych do Chicago to rok 1967, kiedy to rozpoczęła się budowa pierwszego kościoła pod wezwaniem Św. Stanisława Kostki. Było to związana przede wszystkim ze zwiększająca się liczbą polskich imigrantów, których według szacunków przybyło aż 150 tysięcy w latach 70. XIX wieku. Początkowo pierwsze piętro służyło jako szkoła oraz miejsce spotkań wiernych, natomiast kościół znajdował się na drugim piętrze budynku. Podczas mszy w kościele mogło znajdować się maksymalnie tysiąc wiernych. Jako, że kościół został powierzony księżą zmartwychstańcom, którzy przybyli z Rzymu oraz otrzymali prawo do zakładania polskich parafii przez kolejnych 99 lat, kościół zyskał miano “matka kościół”.
Kolejno w latach 1871-1881 został wybudowany nowy kościół pod tym samym wezwaniem. Obecnie kościół ten uznawany jest za architektoniczne cudo, w którym znajduje się prawdopodobnie największa na świecie monstrancja – trzymetrowa figura Matki Bożej.
Aż do końca XIX wieku polska parafia rozrosła się aż do 40 tysięcy parafian, tworząc największy ośrodek religijny zrzeszający Polaków w archidiecezji Chicago. Pod koniec tego wieku do szkół prowadzonych przez parafię należało 3 tys. uczniów, a ponadto 51 organizacji oraz chór liczący ponad 300 wiernych.
W związku z wydarzeniami mającymi miejsce w XX wieku – migracja polaków w inne części miasta, kryzysy gospodarcze, udział Stanów Zjednoczonych w Drugiej Wojnie Światowej, budowa autostrady Kennedy’ego oraz szerokie zmiany demograficzne, sprawiły, że liczba wiernych w 1981 roku liczyła jedynie 850 rodzin, w tym wiele pochodzenia latynoskiego.
Z inicjatywy proboszcza księdza Antoniego Busia zostało utworzone Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Inspiracją stały się słowa papieża Jana Pawła Drugiego aby “włączyć Najświętszą Maryję Dziewicę w nową ewangelizację i kontemplować oblicze Jezusa wraz z Maryją”. Więcej informacji można znaleźć między innymi na stronie internetowej poświęconej dokładnej historii parafii, oprócz tego w sieci można znaleźć historie innych kościołów w Chicago.